Jak długo rozwija się rak żołądka?

Rak żołądka objawia się m.in. silnymi bólami brzucha, utratą łaknienia i powiększeniem wątroby. Podczas tej choroby należy jeść potrawy wysoko kaloryczne i odżywcze, w tym dużo warzyw. Leczenie nowotworu żołądka polega na chirurgicznym wycięciu chorego odcinka narządu oraz chemioterapii.

Jak się objawia rak żołądka?

Rak żołądka może rozwijać się niezauważenie przez kilka lat. To sprawia, że często wykrycie choroby jest zbyt późne oraz są nikłe szanse na przeżycie. Do wczesnych objawów raka żołądka zalicza się:

 • utratę uczucia głodu,
 • chudnięcie i wycieńczenie organizmu,
 • smoliste stolce,
 • silne bóle w nadbrzuszu i śródbrzuszu – ból jest ciągły i jest skutkiem naciekania guza na
  tkanki pozażołądkowe,
 • dysfagię – zaburzenie połykania,
 • krew w wymiotach.

W zaawansowanym stadium choroby guz można wyczuć przez skórę. W tej fazie objawy nowotworu żołądka to:

 1. znaczne powiększenie wątroby,
 2. żółtaczka,
 3. wysięk do jamy opłucnej – zbieranie się płynu między tkanką pokrywającą płuco a
  wewnętrzną powierzchnią ściany klatki piersiowej.

Rak żołądka – co jeść?

Dieta podczas raka żołądka nie różni się szczególnie od zaleceń pokarmowych w walce z innymi nowotworami. Potrawy powinny być wysoko kaloryczne oraz odżywcze. Dieta musi zawierać liczne warzywa, które są bogate w przeciwutleniacze. Substancje te chronią przed powstaniem nowotworu i hamują jego rozwój. Codziennie należy też jeść co najmniej 5 mniejszych posiłków.

W zaawansowanym stadium nowotworu żołądka chorzy potrzebują pokarmów w postaci papki, więc dobrym rozwiązaniem jest przyrządzanie puree ze zblendowanych warzyw. Zakazane jest jedzenie pokarmów z grilla. Dieta podczas raka żołądka powinna przede wszystkim dopasowana do potrzeb chorego.

Rak żołądka – jak leczyć?

Raka żołądka leczy się operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu chorej części żołądka i pobliskich węzłów chłonnych. W przypadku cięższego przebiegu choroby, jako leczenie uzupełniające stosuje się chemioterapię. Gdy wycięcie guza nie jest możliwe, wykonuje się chirurgiczne leczenie paliatywne. Zabieg ma na celu zespolenie zdrowej części żołądka z jelitem cienkim. Umożliwia to przemieszczanie się pokarmu do jelit bez używania chorego odcinka żołądka.

Dodaj komentarz